Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 26 lipca 2022

Będzieszyn, Bangschin, Bandeschin.

Będzieszyn. Bangschin


         Wieś położona między Wojanowem (Woyanow), Borzęcinem (Borrenschin) i Juszkowem (Gischkau) w pobliżu Pruszcza Gdańskiego (Praust). 

Będzieszyn to dawny majątek rycerski należący do kasztelanii gdańskiej. Po 1309 roku został przejęty przez komturstwo gdańskie. Pierwsza pisemna wzmianka na temat wsi pochodzi z 1315 roku i dotyczy zamiany wsi Będzieszyn na wieś Domasłowice koło Darłowa. Zaś informacja bezpośrednio dotycząca wsi pochodzi z 1381 roku i mów o tym, że komtur gdański nadał na prawie chełmińskim braciom Goczkowi i Mikoszowi, wieś Bandeschin z 7 zagrodami i urząd sołtysa z obowiązkiem zasiedlenia. W 1454 roku na mocy przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka, Będzieszyn stał się częścią gdańskiego patrymonium wiejskiego administrowanego przez Radę Miasta Gdańska oraz był wydzierżawiany. W dokumencie lokacyjnym wsi Praust z dnia 18 października 1367 roku wieś Będzieszyn wymieniana jest przy okazji określania granic Pruszcza i występuje pod nazwą Bandeschin. W roku 1682 majątek w Będzieszynie płacił podatek od czynszowników i od szynkowania cudzego piwa. W czasach pierwszego rozbioru Polski majątek liczący 16 domów był zarządzany przez podkomorzego poznańskiego, zaś w latach późniejszych został zlicytowany. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska Będzieszyn stał się jego częścią i podlegał obwodowi w Żukczynie. Na mocy decyzji Senatu Wolnego Miasta Gdańska w 1929 roku w Będzieszynie uległy likwidacji obszary dworskie, a wieś przyłączono do Gminy Pruszcz [1].



Dawny majątek rycerski należący do kasztelanii gdańskiej, przejęty przez komturstwo gdańskie po opanowaniu po 1309 roku Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków. Oddany został w administrację okręgowi sulmińskiemu [2]. Pierwsza z pisanych informacji na temat wsi pochodzi z dnia 15 czerwca 1315 roku i dotyczy zmiany wsi Będzieszyn na wieś Domasłowice koło Darłowa, której dokonał Piotr z Nowego na rzecz Otto von Elnitza. Kolejna pośrednia informacja zawarta jest w dokumencie lokacyjnym wsi Praust z dnia 18 października 1367 roku, w którym wieś Bandeschin wymieniona jest przy okazji określenia granic Pruszcza.

Informacja bezpośrednio dotycząca wsi pochodzi z dnia 25 listopada 1381 roku i mówi o tym, że w Sulminie komtur gdański Zygfryd Walpot von Bassenheim nadał na prawie chełmińskim braciom Goczkowi i Mikoszowi, liczącą 9 włók, wieś Bandeschin z 7 zagrodami i urząd sołtysa z obowiąz kiem zasiedlenia wsi i zagród. O wsi mówią też wykazy świadczeń i powinności w postaci czynszu dzierżawnego i służby wojskowej jej mieszkańców na rzecz Zakonu, pochodzące z około 1400 roku. Wieś w owym czasie, według wykazów świadczeń czynszowych i powinności wojskowych na rzecz Urzędu Leśnego (Waltampt), zajmowała powierzchnię liczącą około 17 włók, była w niej karczma oraz mieszkało 7 zagrodników. Od dnia 16 czerwca 1454 roku Będzieszyn, na mocy przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka, stał się częścią gdańskiego patrymonium wiejskiego administrowanego przez Radę Miasta Gdańska i był wydzierżawiany.

W roku 1570 jako właściciel części Będzieszyna wymieniany był sędzia ziemski tczewski Fabian Kliński, który płacił 13 florenów 8 groszy podatku z liczącego 5 łanów majątku (był synem Leonarda z Radziejewa i pochodzącej z Wojanowa Emerencii Damerau Wojanowskiej). Zarządzał nim co najmniej do 1604 roku, czyli do chwili swej śmierci. Pozostałe 12 łanów należało do sędziego ziemskiego świeckiego Wacława Lubodzieskiego. W tym czasie we wsi była karczma i 2 zagrodników. Według informacji zawartej w Regestrze poboru podwójnego dnia 25 Junii 1648 w Malborku... wzniesionego... "ówczesny właściciel wsi Będzuszyno Dembiński (też właściciel sąsiednich Ulków) płacił 21 florenów podatku. 

W roku 1682 majątek w Będzieszynie płacił podatek od 6 czynszowników i szynkowania cudzego piwa w wysokości 2 złotych i 8 groszy. 

W 1772 roku, tj, w czasie pierwszego rozbioru Polski majątek będzieszyński, liczący 16 domów, był zarządzany przez podkomorzego po znańskiego Michała Drogosława Skórzewskiego zmarłego w 1789 roku. Majątek został zlicytowany w 1830 roku.

Od 1852 roku właścicielem majątku o powierzchni 406,38 morgów byl Theodor Albinus von Kries (1805-1868) właściciel Waćmierza i Waćmierka koło Tczewa (i gruntów w Pruszczu, z których cześć przeznaczył pod budowę lazaretu Wiedemanna, w tym gospodarstwa ogrodniczego sprzedanego 1858 roku rodzinie Rathke). 

W 1861 roku wyjechał do Waćmierka, a majątek wydzierzawił dru giemu synowi Adolfowi Hermannowi (1833-1908), zonatemu z Leonida hrabianka von Schlippen bach. Miał z nią 2 synów i córkę. 

W 1868 roku po śmierci ojca (matka Anna zmarła w 1871 roku) przejął Będzieszyn na własność.

Statystyka regencyjna z 1869 roku informowała, że w dobrach szlacheckich Będzierzyn (Adliges Gut Bangschin) z wybudowaniem Bärenkrug zamieszkiwało 166 osób, w tym 41 ewangeli ków i 125 katolików oraz było 11 budynków mieszkalnych na powierzchni 42 włók, 14 morgów ¡ 48 prętów kwadratowych. 

Natomiast dane statystyczne z 1885 roku informowały, że Będzieszyn był obszarem dworskim (Gutsbezirk Bangschin) o powierzchni 325 ha zamieszkałym przez 179 mieszkańców, wśród których 117 było katolikami, 61 ewangelikami i 1 innego wyznania. 

W 1897 roku majątek został sprzedany, a Adolph Hermann von Kries wyjechał do Dornburgs w Turyngii, skąd pochodził jego pradziadek. Zmarł tam w styczniu 1908 roku.

Po reformie administracyjnej z 1887 roku Gutsbezirk Bangschin wraz z wybudowaniem Bären krug stał się częścią powiatu ziemskiego Gdańska Wyżyna. Siedziba obwodu i urząd stanu cywilnego mieściły się w Żukczynie. Kościół ewangelicki był w Juszkowie, a katolicki w Świętym Wojciechu. 

Zanotowana liczba mieszkańców: 1905 r. 180; 1910 r. 174; dziś - 205. 

Po sprzedaży majątku przez von Kriesa w 1897 roku nowym właścicielem został Oskar Quittenbaum pochodzący z Bzowa koło Świecia, który majątek nabył w drodze licytacji przymusowej w dniu 27września 1897 roku za cene 416 000 marek Jego dziełem była cegielnia umiejscowiona przy torach kolejowych pomiędzy Będzieszyn a Juszkowem.





 Quittenbaum był właścicielem dóbr jeszcze w październiku 1914 roku, o czym informuje książka telefoniczna z tego okresu. W majątku. liczącym 325 ha, prowadzono  hodowlę bydła mlecznego owiec, działała także gorzelnia. W 1922 roku przynosił 5142 marek dochodu.

Od lat trzydziestych XX wieku właścicielami majątku byli menonita Erich Goertz syn Jakuba z Komorowa koło Świecia (zmarł na wylew krwi do mózgu w dniu 15 listopada 1936 roku w Będzieszynie, co upamiętniono istniejącym do dziś kamieniem nagrobnym) i jego żona Margareta. 







Mieli pięcioro dzieci urodzonych pomiędzy 1907 a 1919 rokiem w Grudziądzu (jeden z synów Klaus Jakub urodzony w 1909 roku i żonaty z Urszulą Adami z Gdańska był właścicielem Arciszewa). Margareta Goertz była ostatnią posiadaczką majątku. Najprawdopodobniej do przybycia Goertza do Będzieszyna i nabycia miejscowego majątku skłonił fakt, że posiadał w okolicy kilku krewnych i znał się z, pochodzącym z tych samych stron rodzinnych, Oskarem Quittenbaumem.


Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska Gutsbezirk Bangschin zamieszkały przez 179 osób (229 w 1924 r.) stał się jego częścią i nadal podlegał obwodowi w Zukczynie. Na mocy decyzji Senatu Wolnego Miasta Gdańska z dnia 1 października 1929 roku uległy likwidacji obszary dworskie, przyłączono je do gmin, a wśród nich Będzieszyn, który włączono do gminy Pruszcz. Po reformie administracyjnej z dnia 1 października 1929 roku Będzieszyn został wyłączony z obwodu Żukczyn i włączony do gminy wiejskiej i obwodu Pruszcz. 

Po wybuchu II wojny światowej Będzieszyn stał się częścią Rzeszy Niemieckiej. W okresie od września do listopada 1939 roku w majątku Będzieszyn przy pracach rolnych (wykopki buraków i ziemniaków) była zatrudniona grupa Żydów z Gdańska i okolic. Inspektorem był tu Buszman z Sierakowie koło Kartuz. Więźniów odtransportowano poi niej między innymi do obozu w Nowym Porcie. W dniu 1 kwietnia 1942 roku na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i kanclerza oraz kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera Auf Grund des pf5 des Erlasses des Führers und Reichskanzlers..." wraz z gmina wiejską Pruszcz włączono go w struktury hanzeatyckiego miasta Gdańska".


BUKACIARNIA [3].


KPGR "Rusocin" ZR Wojanowo Ferma byków eksportowych. Około 1978 roku. 

Budynek powstał na przełomie XIX/XX wieku. W 1945 r. folwark przeszedł na własność Skarbu Państwa i należał "do Inspektoratu Rolnego w Pruszczu  W 1961 r. włączony został do utworzonego wówczas Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Rusocinie.





Budynek wolnostojący zamykający zachodnie skrzydło majdanu gospodarczego 
Fundamenty kamienno-ceglane, ściany murowane z cegły pełnej, tynkowane zewnątrz, wewnątrz bielone. 
 Strop drewniany, belkowy, nagi o układzie poprzecznym wspartym na drewnianych podciągach w układzie podłużnym.
 Słupy podtrzymujące podciągi wzmocnione mieczami, podmurówka słupów ceglana. 
 Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej, krokwiowo-żolcowej kryty eternitem 
Posadzka cementowa z systemem studzienek kanalizacyjnych 
 Okna o wykroju prostokątnym. 
Stolarka okienna drewniana, krosnowa 
 Otwory drzwiowe zamknięte odcinkami spłaszczonego łuku, stolarka drzwiowa typu wrota, dwuskrzydłowe z okuciami. 
 Budynek założony na planie wydłużonego prostokąta z aneksami magamonów paszowych w części północnej, południowej i wschodniej 
 Na osi budynku korytarz gnojowy, przejazdowy, nad nim zsypy paszowe, Wzdłuż ścian podłużnych ganki paszowe, Nad nimi system prowadnic z wózkami paszowymi Stanowiska krótkie bezściółkowe, jarzma drewniane — stare z drewnianych belek o przekroju prostokątnym. 
Żłoby betonowe, Wnętrze z dwoma rzędami drewnianych słupów z zastrzałami o przekroju prostokątnym Bryła budynku parterowa przykryta dwuspadowym stromym dachem, W elewacji wschodniej aneks magazynu paszowego z dwuspadowym dachem. 
 W elewacji płn i płd parterowe magazyny paszowe, Na osi kalenicy 7 kominów wentylacyjnych. W elewacji wschodniej 3 luki paszowe, 6 wystawek. 
 Na osi elewacji północnej i południowej wrota, analogiczne w elewacji wschodnie j
 Instalacje: wod-kan; elektryczność










Stan fundamentów -dobry.
 Ściany zawilgocone, miejscami odpada tynk. Stan stolarki okiennej i drzwiowej dość dobry. 
- Stan konstrukcji i pokrycia dachu dobry, Na przełomie lat 50-tych i 60-tych przeprowadzono prace modernizacyjne w budynku, zmieniono pokrycie dachu na eternit.










Ellerholz P., Kirstein E,, Handbuch des Grundbesitzes im Deutschen Reiche. I Das Koenigreich Preussen, https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/20151/edition/32982/content





ZESPÓŁ FOLWARCZNY XIX/XX wiek. [4]. 


Bangschin /niem, / Bandziszewo

Właściciel: KPGR "Rusocin" 

Użytkownik: Zakład Rolny "Wojanowo" Ferma Byków Eksportowych Będzieszyn 





Początkowo dobra szlacheckie, 1890 - wł. Adolf v.,Kries, dobra liczyły ogółem 482 ha, w tym 442 ha - użytki rolne i park, 15 ha - łąki, 1 ha - woda, 

 Ok, 1920 r. — wł. Oskar Qquittenbaum 

— 499 ha, 68 koni, 150 bydła, 400 owiec, 40 świń 

 Po 1945 r. folwark przechodzi na własność Skarbu Państwa, 

 Będzieszyn włączony zostaje do zakładu Rolnego w Wojanowie, 

 W 1961 r. powstaje KPGR Rusocin; w skład którego wchodzi ZR Wojanowo i podległa mu ferma byków eksportowych w Będzieszynie.





















 Zwarte założenie dworsko-parkowe - folwarczne położone jest na zachód od | szosy Gdańsk - Trąbki Wielkie, na platformie łagodnego wzniesienia, po pn stronie drogi Rusocin — Wojanowo — Reksin. Folwark usytuowany jest po za Będzieszyn. Wysoka zieleń założenia stanowi domimantę w krajobrazie 







Założenie zachowało czytelny układ historyczny, 

Czworoboczny wybrukowany | majdan oskrzydlają budynki gospodarcze: 

skrzydło pn - bukaciarnia/4/ obecnie nieużytkowana, nowa stodoła /3/, 

za nimi dawna owczarnia/5/; 

 skrzydło pd — drewniana wiata /1/ zbudowana na miejscu dawnej obory; 

| wsch. skrzydło — magazyn paszy/6/ i zał. dworsko-parkowe, 

skrzydło zachodnie —- obora/2/, Przy bramie wjazdowej do założenia /str.pd/ — rządcówka /8/, 

obecnie budynek mieszkalny dla pracowników Fermy. 


 Nieistniejący dwór usytuowany był na zachodnim obrzeżu parku, na niewielkim wzniesieniu — zachowały się jedynie schody wiodące do dworu od strony parku /wsch./. 


Zachowany starodrzew 

— okazy dębów u nasady parku w pobliżu dworu, 

 aleja bukowa na zamknięciu pd części parku. 







 Staw na osi dawnego dworu, szpaler kasztanowców w płn części parku, 

pojedyncze okazy drzew — świerki, akacje, stanowią czytelne ślady dawnej kompozycji parku, obecnie bardzo zaniedbanego. 






Na północ od dawnego dworu — ogród obecnie nieużytkowany, Park od strony pd otoczony ceglanym murem o tynkowanych blendach., 



 Zespół domów mieszkalnych /16-19/ pofolwarcznych usytuowany jest poza założeniem, przy drodze Wojanowo — Będzieszyn i wzdłuż pd granicy parku. 

Budynki murowane, tynkowane, dachy dwuspadowe kryte eternitem, częściowo zachowana stolarka okienna; niektóre przebudowane, posadowione w miejscu starych pochodzą z pocz. XX wieku,

W północnym skrzydle majdanu gospodarczego wybudowano nową stodołę i bukaciarnię na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych wyremontowano budynek rządcówki

Zespół parkowy zachowany z elementami XIX-wieczne j kompozycji: 

 Dwór nie istnieje, 

 Zespół folwarczny — poza budynkami 8, 18, 17 - nowy ne. fundamentach starych. 

 Budynki gospodarcze nie zachowane, poza jedną tylko oborą i magazynem. 

 Całość założenia pomimo wprowadzenia na obszarze majdanu nowych budynków gospodarczych zachowała czytelny historycznie wykształcony układ. 

Najpilniejsze postulaty konserwatorskie Uporządkować należy najbliższe, otoczenie rządcówki.


 Objąć ochroną konserwatorską okazy dębów, 

 Przeprowadzić cięcia sanitarne i prace porządkowe na terenie parku












DWÓR BĘDZIESZYN

Zdjęcie-pocztówka z kolekcji p. A. Brzozowskiego. Dziękujemy za udostepnienie. Wykonawca zdjęcia Franz Wandtke z Gdańska (Danzig).


Lot nad Będzieszynem około 1944 roku. Widoczna cegielnia, dawna droga do Pruszcza oraz park wraz z dworem.




Materiały:

[1]. Miejscowości w gminie Pruszcz Gdański. Będzieszynhttps://www.pruszczgdanski.pl/asp/miejscowosci,29,,1

[2]. Dolatowski D., Gminne strony. Zarys dziejów gminy Pruszcz Gdański, str. 38-40 Agni, Pruszcz Gdański 2010.

[3]. Mapa zabytków nieruchomych. Będzieszyn, Bukaciarniahttps://zabytek.pl/pl/mapa?sekcja=zabytki-nieruchome

[4]. Mapa zabytków nieruchomych. Będzieszyn, Zespół folwarczny, park. https://zabytek.pl/pl/mapa?sekcja=zabytki-nieruchome





piątek, 22 lipca 2022

Dom Koleżeński przy Cukrowni Pruszcz. Kameradschaftshaus Praust.

Arcyciekawy materiał prasowy jaki otrzymaliśmy od dr Jagody Załęskiej-Kaczko. 

Ślicznie dziękujemy.





Piękny Dom Koleżeński przy Cukrowni Pruszcz. W pobliżu znajduje się wspaniały basen i duży plac sportowy 

Fotografia Sönnke.


Na zdjęciu znana Pruszczanom fontanna w parku koło Domu Kultury. 

Duży artykuł prasowy, który ukazał sie na łamach Der Danziger Vorposten na temat otwarcia terenów rekreacyjnych, obiektów sportowych przy cukrowni Pruszcz Gdański. Z nowym domem koleżeńskim (obecnie Dom Kultury), basenem, parkiem z fontanną, bieżnią, boiskami sportowymi, kortami.

Wrzesień 1940

!Wszystko dla społeczności


Nowy dom koleżeński firmy Cukrowni Pruszcz (Zuckerfabrik Praust).


Robotnicy, którzy zostali już przeszkoleni, zostali w niedzielę wprowadzeni na nowe tereny

 i innych szarmanckich placówek, które powstały w ścisłej współpracy dyrekcji fabryki. które są wzorcowe dla pracy pomocniczej Niemieckiego Frontu Pracy. Na uroczystej inauguracji oprócz zwolenników fabryki obecni byli przedstawiciele partii i państwa, m.in. starosta i zarządca powiatu Jobst, zarząd powiatu stary Domburg, burmistrz Greude, przedstawiciele Niemieckiego Frontu Pracy, rada powiatu.

Po kilku uwagach wprowadzających, dyrektor generalny firmy, dr Boetther, zabrał głos w przemówieniu, w którym wyjaśnił, co następuje:

Powstałe obiekty są kontynuacją tych, które zostały stworzone przez naszego wspaniałego poprzednika. 

Dyrektor generalny Boetter, który niestety nie mógł być świadkiem zakończenia prac, a który został uhonorowany pamiątkowym prezentem. Budowa kompleksu napotkała na spore trudności, gdyż teren był bardzo żyzny, a wody gruntowe stanowiły stały problem. Ale wszystkie trudności zostały pokonane i ku uciesze i zadowoleniu pracowników fabryki i zwolenników udało się zrealizować projekt, który znacznie przekracza ich oczekiwania. Jednak korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym pracownikom, architektom i budowniczym, a przede wszystkim członkom naszego zespołu, których niestrudzona praca przyczyniła się do ukończenia projektu. 

Budowa miała być ukończona w poprzednim sezonie, ale przeszkodził jej wypadek, który pochłonął wszystkie środki na inne zadania.

Budynek i obiekty sportowe, które są doskonałym przykładem szybkiej społeczności firmy, oferują zwolennikom wszystkich krajów bałtyckich niezrównaną możliwość współdziałania ze sobą i z kierownictwem firmy w zakresie różnych zajęć sportowych i ćwiczeń fizycznych. Pomaga to również zwiększyć zdolność roboczą pracowników do przyszłej pracy.

-----------------

Pomiędzy 1938- 1940  najprawdopodobniej otworzono nowy kompleks sportowy. Dom Kultury był wtedy nazywany Kameradschaftshaus  (dom koleżeński III Rzeszy, siedziba NSDAP, od lat 30-tych był miejscem spotkań członków)


Polecamy: Nawiązania do tradycji budownictwa wiejskiego w architekturze Wolnego Miasta Gdańska w dobie narodowego socjalizmu" Pani Jagody Załęskiej-Kaczko:

Podobne formy, jak w przypadku przedszkola w Pruszczu Gdańskim, zastosowano przy budowie tzw. Domu Koleżeńskiego (Kameradschaftsheim) dla pracowników miejscowej cukrowni. Obiekt oddano do użytku dopiero we wrześniu 1940 r., a więc po włączeniu WMG do Rzeszy, ale jego realizację zapowiedziano już wiosną 1938 r. przy okazji budowy pobliskiego placu sportowego. 

Budynek stanął w sąsiedztwie cukrowni, po przeciwległej stronie 

Bahnhofstraße (obecnej ul. F. Chopina 34), i przyjął formę podpiwniczonego, piętrowego domu w konstrukcji fachwerkowej, przykrytego stromym dwuspadowym dachem z lukarnami. Po stronie wewnętrznego dziedzińca dostawiono wysoki, podpiwniczony taras, z przejściami do wnętrza poprzez 

trzy portfenetry, zwieńczone łukiem odcinkowym. W budynku, oprócz dużego pomieszczenia dla załogi, urządzono kuchnię, kręgielnię i przebieralnie. Obok zbudowano bieżnię, basen i kort tenisowy.



🌊🌊🌊

#jagodazałęskakaczko #praust #pruszcz #pruszczgdański #ocalićodzapomnieniapraust #dwabasenywpraust 

🌊🌊🌊

Dwa baseny w Praust:

https://praust.wordpress.com/category/dwa-baseny-w-praust/

🌊🌊🌊


niedziela, 10 lipca 2022

Prausterskie dokumenty Paula (Hermanna) Hellwiga.

Prausterskie dokumenty Paula (Hermanna) Hellwiga


     Na jednym z portali aukcyjnych wystawiono prawo jazdy wydane w Unna, mieście położonym w Nadrenii Północnej- Westfalii w Niemczech. 




Dokument (Führerschein) należał do Paula (Hermanna) Hellwiga, urodzonego 18 lipca 1904 roku w Praust .




Inne dane z prawa jazdy i informacje: 

Unna (Westf.) 22 marca 1939 roku. Podpisane przez administratora okręgu (der landrat), którym w tym czasie był Johannes Grotjan. Nie ma pewności, że to jego podpis [1].

Prawo jazdy wydano 14 sierpnia 1939 roku w Unna (Westf.). Paul Helwig miał 35 lat.

    

    Następny dokument (Geburtsurtunde nr. 74) to odpis świadectwa urodzin wystawiony

19 sierpnia 1929 roku o numerze 74.




Ciekawostką jest pieczęć urzędowa Standesamt Praust Kr. Danziger Höhe. Wpisany jest także burmistrz Praust Würfel (Gustav Adolf Würfel), 







Kolejny dokument to Prüfungs-Zeugnis / Świadectwo zawodowe: 








Świadectwo zawodowe Prüfungs-Zeugnis,

Szkolenie w latach 1919 - 1922. Firma Augusta Kirschbergera z Ohry (Oruni), zawód ślusarz.



Christian August Kirschberger- mistrz ślusarski, zbudował fabrykę  w 1905 roku.

Znajdowała się przy Lindenstrasse 5, która następnie zmieniła nazwę na Horst Wessel strasse. Hale produkcyjne wzniesiono przy dawnej ulicy Tylnej na Oruni. [2]

Z relacji wnuczki Pani Inge Mecha:

Mój dziadek pochodził z Patimbern, niedaleko Insterburga (to małe miasteczko już nie istnieje, nawet pod inną nazwą - dziś Rosja). Nie wiem, kiedy mój dziadek przyjechał do Gdańska. Wygląda na to, że fabryka w Ohrze została zbudowana około 1900 roku.



Był mistrzem kowalskim. Na początku zatrudniał 2 czeladników i 1 ucznia.

W 1908 r. zatrudniał 63 osoby. Później do 200 osób. Rok 1922 był końcem działalności fabryki żelaza A. Kirschbergera ze względu na status Wolnego Państwa Gdańskiego 

(1920 - wtedy tylko kilka zamówień).

1922 - 1926 Danziger Eisenfabrik AG, vorm. A. Kirschberger

Nie wiem, co działo się z fabryką od 1927 r. do czasów powojennych.

Pod koniec wojny w fabryce miał znajdować się rosyjski skład zaopatrzenia.

Po wojnie na tym terenie nadal funkcjonowała odlewnia Żeliwiak.

Dziś można zobaczyć tylko fragmenty. Jednak dawny budynek biurowy dla pracowników nadal istnieje. [3]






Następny dokument Gewerbliche Fortbildungsschule zu Praust

Abgangs Zeugnis, świadectwo ukończenia szkoły o numerze 160:



Paul Hellwig urodzony 18 lipca 1904 roku w Praust. Uczęszczał od 13 kwietnia 1920 roku do 9 września 1921 do szkoły przemysłowej.




Wydawca, akcydensy Max Gawłowski







Zdjęcia Paula Hellwiga. Zdjęcie porównawcze / współczesne.

Rodzina p. Hellwiga:






Z internetu:

[1]

Johannes_Grotjan (Landrat), https://de.wikipedia.org/wiki/Johannes_Grotjan_(Landrat),

https://www.lwl.org/westfaelische-geschichte/portal/Internet/finde/langDatensatz.php?urlID=1136&url_tabelle=tab_person&url_zaehler_blaettern=21

[2]
Familie A. Kirschberger in Ohra,

http://forum.danzig.de/showthread.php?9269-Wer-was-vielleicht-etwas-%FCber-eine-Familie-A-Kirschberger-in-Ohra

[3]

Artykuł na temat fabryki na Oruni, Opowieść o największej fabryce dawnej Oruni, https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Opowiesc-o-najwiekszej-fabryce-dawnej-Oruni-n93396.html


Aussenarbeitslager Russoschin bei Praust, Reichsbahn Russoschin (zewnętrzny obóz pracy Rusocin)

      Aussenarbeitslager Russoschin bei Praust, Reichsbahn Russoschin (zewnętrzny obóz pracy Rusocin) W 2015 roku podczas poszukiwań dokumen...