Łączna liczba wyświetleń

piątek, 22 lipca 2022

Dom Koleżeński przy Cukrowni Pruszcz. Kameradschaftshaus Praust.

Arcyciekawy materiał prasowy jaki otrzymaliśmy od dr Jagody Załęskiej-Kaczko. 

Ślicznie dziękujemy.





Piękny Dom Koleżeński przy Cukrowni Pruszcz. W pobliżu znajduje się wspaniały basen i duży plac sportowy 

Fotografia Sönnke.


Na zdjęciu znana Pruszczanom fontanna w parku koło Domu Kultury. 

Duży artykuł prasowy, który ukazał sie na łamach Der Danziger Vorposten na temat otwarcia terenów rekreacyjnych, obiektów sportowych przy cukrowni Pruszcz Gdański. Z nowym domem koleżeńskim (obecnie Dom Kultury), basenem, parkiem z fontanną, bieżnią, boiskami sportowymi, kortami.

Wrzesień 1940

!Wszystko dla społeczności


Nowy dom koleżeński firmy Cukrowni Pruszcz (Zuckerfabrik Praust).


Robotnicy, którzy zostali już przeszkoleni, zostali w niedzielę wprowadzeni na nowe tereny

 i innych szarmanckich placówek, które powstały w ścisłej współpracy dyrekcji fabryki. które są wzorcowe dla pracy pomocniczej Niemieckiego Frontu Pracy. Na uroczystej inauguracji oprócz zwolenników fabryki obecni byli przedstawiciele partii i państwa, m.in. starosta i zarządca powiatu Jobst, zarząd powiatu stary Domburg, burmistrz Greude, przedstawiciele Niemieckiego Frontu Pracy, rada powiatu.

Po kilku uwagach wprowadzających, dyrektor generalny firmy, dr Boetther, zabrał głos w przemówieniu, w którym wyjaśnił, co następuje:

Powstałe obiekty są kontynuacją tych, które zostały stworzone przez naszego wspaniałego poprzednika. 

Dyrektor generalny Boetter, który niestety nie mógł być świadkiem zakończenia prac, a który został uhonorowany pamiątkowym prezentem. Budowa kompleksu napotkała na spore trudności, gdyż teren był bardzo żyzny, a wody gruntowe stanowiły stały problem. Ale wszystkie trudności zostały pokonane i ku uciesze i zadowoleniu pracowników fabryki i zwolenników udało się zrealizować projekt, który znacznie przekracza ich oczekiwania. Jednak korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym pracownikom, architektom i budowniczym, a przede wszystkim członkom naszego zespołu, których niestrudzona praca przyczyniła się do ukończenia projektu. 

Budowa miała być ukończona w poprzednim sezonie, ale przeszkodził jej wypadek, który pochłonął wszystkie środki na inne zadania.

Budynek i obiekty sportowe, które są doskonałym przykładem szybkiej społeczności firmy, oferują zwolennikom wszystkich krajów bałtyckich niezrównaną możliwość współdziałania ze sobą i z kierownictwem firmy w zakresie różnych zajęć sportowych i ćwiczeń fizycznych. Pomaga to również zwiększyć zdolność roboczą pracowników do przyszłej pracy.

-----------------

Pomiędzy 1938- 1940  najprawdopodobniej otworzono nowy kompleks sportowy. Dom Kultury był wtedy nazywany Kameradschaftshaus  (dom koleżeński III Rzeszy, siedziba NSDAP, od lat 30-tych był miejscem spotkań członków)


Polecamy: Nawiązania do tradycji budownictwa wiejskiego w architekturze Wolnego Miasta Gdańska w dobie narodowego socjalizmu" Pani Jagody Załęskiej-Kaczko:

Podobne formy, jak w przypadku przedszkola w Pruszczu Gdańskim, zastosowano przy budowie tzw. Domu Koleżeńskiego (Kameradschaftsheim) dla pracowników miejscowej cukrowni. Obiekt oddano do użytku dopiero we wrześniu 1940 r., a więc po włączeniu WMG do Rzeszy, ale jego realizację zapowiedziano już wiosną 1938 r. przy okazji budowy pobliskiego placu sportowego. 

Budynek stanął w sąsiedztwie cukrowni, po przeciwległej stronie 

Bahnhofstraße (obecnej ul. F. Chopina 34), i przyjął formę podpiwniczonego, piętrowego domu w konstrukcji fachwerkowej, przykrytego stromym dwuspadowym dachem z lukarnami. Po stronie wewnętrznego dziedzińca dostawiono wysoki, podpiwniczony taras, z przejściami do wnętrza poprzez 

trzy portfenetry, zwieńczone łukiem odcinkowym. W budynku, oprócz dużego pomieszczenia dla załogi, urządzono kuchnię, kręgielnię i przebieralnie. Obok zbudowano bieżnię, basen i kort tenisowy.



🌊🌊🌊

#jagodazałęskakaczko #praust #pruszcz #pruszczgdański #ocalićodzapomnieniapraust #dwabasenywpraust 

🌊🌊🌊

Dwa baseny w Praust:

https://praust.wordpress.com/category/dwa-baseny-w-praust/

🌊🌊🌊


Brak komentarzy:

Aussenarbeitslager Russoschin bei Praust, Reichsbahn Russoschin (zewnętrzny obóz pracy Rusocin)

      Aussenarbeitslager Russoschin bei Praust, Reichsbahn Russoschin (zewnętrzny obóz pracy Rusocin) W 2015 roku podczas poszukiwań dokumen...